Az előző évi botrányokból tanulva a szervezők egy sor új szabályt hoztak 1905-ben. Ezek közül a legfontosabb a pontrendszer bevezetése volt (lecserélve az összetett állásának időalapú megállapítását), amely egészen 1912-ig volt érvényben.
Az összesen 2994 kilométer hosszú útvonalat 11 szakaszra osztották, ezáltal jelentősen rövidült az egyes etapok hossza. A cél az éjszakai versenyzés mellőzése és a verseny jobb felügyelhetősége volt.
Noha emelkedők akadtak már az 1903-as Tour de France-on is, a komolyabb hegyek csupán 1905-ben mutatkoztak be, elsőként a Ballond'Alsace a harmadik szakaszon. René Pottier haladt át rajta elsőként.
A verseny győztese, Luis Trousselier a francia seregben szolgálva épp eltávon tartózkodott, amikor a verseny kezdődött, ám a kimenője hamarabb lejárt, mintsem a verseny véget ért volna. Így aztán különösképp motivált volt, hogy megnyerje a versenyt, remélve, hogy így majd nem állítják hadbíróság elé dezertálásért.
Trousselier győzelme más okból is nevezetessé vált: a bringás még aznap éjjel eljátszotta a pénzdíját, ahogy megnyerte a versenyt.
5 ÉRDEKESSÉG MINDEN TOUR DE FRANCE-RÓL
Öt érdekesség az 1907-es Tour de France-ról
A Tour de France 1907-ben látogatott először Svájcba. 1907-ben ültek először szerelők a versenyzőket kísérő kocsikban.
Öt érdekesség az 1906-os Tour de France-ról
Bevezetésre került a „Flamme Rouge”, vagyis az utolsó kilométert jelző vörös zászló. A verseny első szakasza Lille-ben ért véget, a második Douai-ban kezdődőtt, vagyis ez volt az első alkalom, amikor a verseny nem onnan folytatódott tovább, ahol előző nap véget ért.
5 érdekesség az 1905-ös Tour de France-ról
Az előző évi botrányokból tanulva a szervezők egy sor új szabályt hoztak 1905-ben. Ezek közül a legfontosabb a pontrendszer bevezetése volt (lecserélve az összetett állásának időalapú megállapítását), amely egészen 1912-ig volt érvényben. Az összesen 2994 kilométer hosszú útvonalat 11 szakaszra osztották, ezáltal jelentősen rövidült az egyes etapok hossza. A cél az éjszakai versenyzés mellőzése és… Read More »5 érdekesség az 1905-ös Tour de France-ról
MÉG TÖBB TÖRTENET A HŐSKORBÓL
1911 július 10 – az első Tour de France hegyi szakasz az Alpokban
A Pireneusok 1910-es debütálása után a Tour de France szervezői számára az Alpok programba illesztése jelentette a következő nagy kihívást. Mindazonáltal a Galibier, Télégraphe és Arais debütálása messze nem volt olyan drámai történet, mint az ötletgazdák első találkozása a Tourmalet-val. Még mindig a kerékpársport hőskorában jártunk ekkor, így nem meglepő, hogy az 1911-es Tour de… Read More »1911 július 10 – az első Tour de France hegyi szakasz az Alpokban
Mérgezéses rejtély a Tour de France-on
Paul Duboc (1884-1941) négy szakaszt nyert, valamint összetett második helyezést ért el a Tour de France-on 1911-ben. Első ránézésre kiváló eredménynek tűnik a versenyzőtől, aki már két alkalommal (1908 és 1909) is végigtekerte a francia körversenyt, sőt egy szakaszgyőzelemmel és egy összetett negyedik hellyel is büszkélkedhetett. Ám szimpla statisztikai adatok mögé pillantva hamar világossá válik,… Read More »Mérgezéses rejtély a Tour de France-on
Luxusbringások az 1907-es Tour de France-on
Köztudott, hogy a hőskorban a Tour de France különösebbnél különösebb figurákat vonzott be saját különleges világába. Ilyen furcsa fazon volt Henri Pépin (1864-1915) is, aki úgy gondolta, nem elég érdekes a szimpla részvétel a körversenyen, inkább feldobja néhány egyedi ötlettel. Például azzal, hogy két olyan útitársat is benevez, akiknek nincs más feladata, csupán szórakoztató társaság… Read More »Luxusbringások az 1907-es Tour de France-on