Giovanni Gerbi minden idők legidősebb Giro d’Italia résztvevője volt az 1932-es körversenyen a maga 47 évével.
Az ördögi bringás
Az 1885-ben született olasz Giovanni Gerbi, a „Vörös Ördög” (Diavolo Rosso) az országúti kerékpársport hőskorának egyik közismert figurája volt. .
Többek között ő nyerte az első Giro di Lombardiát (1905), de az első Milano-Sanremo (1907) során is több okból a figyelem középpontjába került.
Mivel a tervezett útvonal környékén szokott edzeni, így a szervezők attól tették függővé a Turchino hágó útvonalba illesztését, hogy Gerbi és edzőpartnerei átjutnak-e az akkor még meglehetősen kezdetleges állapotú útszakaszon. A versenyen pedig azzal okozott botrányt, hogy előzetesen megállapodott csapattársával, a francia Lucien-Petit Bretonnal (a későbbi győztessel), akinek lényegesen több honoráriumot ajánlottak fel az első helyért, hogy hozzásegíti a diadalhoz, ha utána elfelezik a győztesnek járó pénzdíjat. Petit-Breton rábólintott az ajánlatra. A versenyen azonban egy másik francia kerékpáros, Gustave Garrigou is jól teljesített, akit a cél előtt Gerbi, hogy ne ússzon el Petiit-Breton elsősége, s vele az ő pénze, még nyakon is ragadott, hogy megállítsa. Később azonban azt állította, hogy pont fordítva történt az eset.
Gerbi és a Giro
Giovanni Gerbi nem érkezett tapasztalatlanul az először 1909-ben megrendezett Giro d’Italiára, hiszen többször részt vett a többszakaszos körversenyek prototipusán, a Tour de France-on is. Az első olasz körverseny előtt őt és Luigi Gannát tekintették a verseny nagy esélyeseinek, ám végül harmadik lett. 1911-ben a függetlenek („isolati”) között első helyen végzett, és összetettben harmadik lett, míg a következő évben, amikor – egyszeri alkalomként a verseny történetében – egyéni győztest nem hirdettek, hanem helyette csapatok versenyeztek, szintén harmadik helyen végzett Giovanni Rossignoli, Pierino Albini és Lauro Bordin csapattársaként.
Az 1. világháború miatti többéves kihagyás után Gerbi 1920-ban tért vissza a Giro d’Italiára, de kizárták, mert autóval húzatta magát. Vissza is vonult a profi versenyzéstől, hogy aztán 1926-ban, 41 évesen újra visszatérjen. Ez a Giro sem sikerült neki jól, két szakasz után kellett távoznia.
Az utolsó Giro
Giovanni Gerbi 1932-ben utoljára még egyszer rajhoz állt az olasz körversenyen, így ő minden idők legidősebb Giro résztvevője. Sajnos már az első szakaszon jócskán időlimiten túl ért célba, s az összetett helyekért vívott küzdelmen kívül folytatta a versenyzést.
Gerbi ebben az évben aztán végleg visszavonult.
(A kísérőképen a fiatal Gerbi)
További történetek a kerékpársport hőskorából:
Mérgezéses rejtély a Tour de France-on
Paul Duboc (1884-1941) négy szakaszt nyert, valamint összetett második helyezést ért el a Tour de France-on 1911-ben. Első ránézésre kiváló eredménynek tűnik a versenyzőtől, aki már két alkalommal (1908 és 1909) is végigtekerte a francia körversenyt, sőt egy szakaszgyőzelemmel és egy összetett negyedik hellyel is büszkélkedhetett. Ám szimpla statisztikai adatok mögé pillantva hamar világossá válik,… Read More »Mérgezéses rejtély a Tour de France-on
Luxusbringások az 1907-es Tour de France-on
Köztudott, hogy a hőskorban a Tour de France különösebbnél különösebb figurákat vonzott be saját különleges világába. Ilyen furcsa fazon volt Henri Pépin (1864-1915) is, aki úgy gondolta, nem elég érdekes a szimpla részvétel a körversenyen, inkább feldobja néhány egyedi ötlettel. Például azzal, hogy két olyan útitársat is benevez, akiknek nincs más feladata, csupán szórakoztató társaság… Read More »Luxusbringások az 1907-es Tour de France-on
Giovanni Gerbi utolsó Girója (Giro d’Italia 1932)
Giovanni Gerbi minden idők legidősebb Giro d’Italia résztvevője volt az 1932-es körversenyen a maga 47 évével. Az ördögi bringás Az 1885-ben született olasz Giovanni Gerbi, a „Vörös Ördög” (Diavolo Rosso) az országúti kerékpársport hőskorának egyik közismert figurája volt. . Többek között ő nyerte az első Giro di Lombardiát (1905), de az első Milano-Sanremo (1907) során… Read More »Giovanni Gerbi utolsó Girója (Giro d’Italia 1932)
A Tourmalet legendája – avagy hogy is volt az a medvés sztori?
Miközben napjainkban természetes, hogy egy háromhetes kerékpárverseny a nagy hegyekben dől el, addig a Tour de France történetének hajnalán egészen 1910-ig kellett várni, hogy a verseny a Pireneusokba látogasson.
A Giro d’Italia, amelyet csak nyolcan fejeztek be
1914. május 21-én 81 versenyző rajtolt el a La Gazzetta dello Sport milánói székháza elől. A verseny végére azonban mindössze csak nyolcan maradtak.
A népszerűség tette (majdnem) tönkre: Tour de France 1904
Az 1903-ban először megrendezett Tour de France rögtön nagy siker lett. Olyannyira, hogy a népszerűsége okozta majdnem a vesztét is egyben. Kevésen múlt, hogy Henri Desgrange felhagyjon a szervezéssel már a második alkalom után.
Elnézték a győztest (Paris-Roubaix 1936)
A Paris-Roubaix több mint 120 éves története bővelkedik ellentmondásos versenyekben és téves vagy egyenesen botrányos eredményhirdetésekben. Az egyik nevezetes eset 1936-ban történt.
Kivégezték volna, de véget ért a háború
Kivégezték volna, de véget ért a háború
Az 1. világháború során a kerékpáros mezőny számos sikeres tagja – köztük több Tour de France győztes is – életét vesztette. A belga Paul Deman azon szerencsések közé tartozott, akik túlélték az öldöklést. Az ő esetében ez azonban tényleg óriási szerencsén múlt. Kétszer is.