Végeredmény: Mallorca Challenge 2020 – Trofeo Playa de Palma

Playa de Palma – Playa de Palma
2020 február 2 vasárnap 
(159,6 km / 137,8 km + 2x 10,9 km)

1 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 3:46:29
2 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
3 Andrea Pasqualon (Ita) Circus – Wanty Gobert 0:00:00
4 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
5 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal 0:00:00
6 Cédric Beullens (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
7 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Fundación – Orbea 0:00:00
8 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
9 Emils Liepins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:00
10 Giovanni Lonardi (Ita) Bardiani CSF Faizanè 0:00:00
11 Enrique Sanz Unzue (Esp) Equipo Kern Pharma 0:00:00
12 Stefan Bissegger (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:00
13 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Start-Up Nation 0:00:00
14 Christophe Noppe (Bel) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
15 Théry Schir (SUI) Swiss Racing Academy 0:00:00
16 José Joaquín Rojas Gil (Esp) Movistar Team 0:00:00
17 Bram Welten (Ned) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
18 Jacob Scott (GBr) Canyon dhb p/b Soreen 0:00:00
19 Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
20 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
21 Paolo Totò (Ita) Work Service – Dynatek – Vega 0:00:00
22 Robin Froidevaux (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:00
23 Matis Louvel (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
24 Fabian Paumann (SUI) Swiss Racing Academy 0:00:00
25 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:00:00
26 Alex Paton (GBr) Canyon dhb p/b Soreen 0:00:00
27 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF Faizanè 0:00:00
28 Antonio Angulo Sampedro (Esp) Fundación – Orbea 0:00:00
29 Lukas Rüegg (SUI) Swiss Racing Academy 0:00:00
30 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos – BH 0:00:00
31 Antonio Jesus Soto Guirao (Esp) Fundación – Orbea 0:00:00
32 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
33 Hector Saez Benito (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
34 Giacomo Garavaglia (Ita) Kometa – Xstra Cycling Team 0:00:00
35 Maurits Lammertink (Ned) Circus – Wanty Gobert 0:00:00
36 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:00:00
37 Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Esp) Gios – Kiwi Atlantico 0:00:00
38 Lorenzo Fortunato (Ita) Vini Zabù – KTM 0:00:00
39 Francesco Zandri (Ita) Work Service – Dynatek – Vega 0:00:04
40 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:04
41 Loïc Vliegen (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:00:04
42 Alex Kirsch (Lux) Trek – Segafredo 0:00:04
43 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:00:08
44 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Vini Zabù – KTM 0:00:08
45 Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora – Hansgrohe 0:00:11
46 Matthias Reutimann (SUI) Swiss Racing Academy 0:00:11
47 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:11
48 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:11
49 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizanè 0:00:11
50 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:11
51 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-Up Nation 0:00:11
52 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:00:11
53 Jon Agirre Egaña (Esp) Equipo Kern Pharma 0:00:11
54 Urko Berrade Fernandez (Esp) Equipo Kern Pharma 0:00:11
55 Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal 0:00:11
56 Joab Schneiter (SUI) Swiss Racing Academy 0:00:11
57 Reto Hollenstein (SUI) Israel Start-Up Nation 0:00:15
58 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:15
59 Matthias Brändle (AUT) Israel Start-Up Nation 0:00:15
60 Nils Politt (GER) Israel Start-Up Nation 0:00:15
61 Patrick Gamper (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:15
62 Enric Mas Nicolau (Esp) Movistar Team 0:00:15
63 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:00:15
64 Jaume Sureda Morey (Esp) Burgos – BH 0:00:21
65 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:00:26
66 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:40
67 Diego Lopez Fuentes (Esp) Fundación – Orbea 0:00:44
68 Lennard Kämna (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:02
69 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Gios – Kiwi Atlantico 0:02:42
70 Dario Puccioni (Ita) Work Service – Dynatek – Vega 0:02:42
71 Per Christian Münstermann (GER) Team SKS Sauerland NRW 0:02:42
72 Alex Molenaar (Ned) Burgos – BH 0:02:42
73 Quinn Simmons (USA) Trek – Segafredo 0:02:42
74 Abram Stockman (Bel) Team SKS Sauerland NRW 0:02:42
75 Isaac Canton Serrano (Esp) Burgos – BH 0:02:42
76 Alejandro Ropero Molina (Esp) Kometa – Xstra Cycling Team 0:02:42
77 Jérôme Baugnies (Bel) Canyon dhb p/b Soreen 0:02:42
78 Mathias Alexander E. Larsen (Den) Kometa – Xstra Cycling Team 0:02:42
79 Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui (Ven) Gios – Kiwi Atlantico 0:02:42
80 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:42
81 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:02:42
82 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation 0:02:42
83 Valère Thiébaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:02:42
84 Oier Lazkano Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:42
85 Alex Vogel (SUI) Swiss Racing Academy 0:02:42
86 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:42
87 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Equipo Kern Pharma 0:02:42
88 Ivan Moreno Sanchez (Esp) Equipo Kern Pharma 0:02:42
89 Sergio Nestor Araiz Michel (Esp) Equipo Kern Pharma 0:02:42
90 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma 0:02:42
91 Yves Lütolf (SUI) Swiss Racing Academy 0:02:42
92 Alfdan De Decker (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:02:42
93 Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabù – KTM 0:02:42
94 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:59
95 Fabio Van Den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:04:19
96 Gilles De Wilde (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:04:49
97 Sergio Roman Martin Galan (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:49
98 Julian Braun (GER) Team SKS Sauerland NRW 0:04:49
99 Emil Andersson (Swe) Memil Pro Cycling 0:04:49
100 Carl Ljunggren (Swe) Memil Pro Cycling 0:04:49
101 Raul Colombo (Ita) Work Service – Dynatek – Vega 0:04:49
102 Carmelo Urbano Fontiveros (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:49
103 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizanè 0:04:49
104 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:49
105 Antonio Puppio (Ita) Kometa – Xstra Cycling Team 0:04:49
106 Antonio Santoro (Ita) Work Service – Dynatek – Vega 0:04:49
107 Etienne Van Empel (Ned) Vini Zabù – KTM 0:04:49
108 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF Faizanè 0:04:49
109 Jacopo Mosca (Ita) Trek – Segafredo 0:04:49
110 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:04:49
111 Franklín Chacón (Ven) Gios – Kiwi Atlantico 0:06:02
112 Fernando Lopes Gonzalez (Esp) Gios – Kiwi Atlantico 0:06:02
113 Petr Rikunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:06:02
114 David Galarreta Ugarte (Esp) Gios – Kiwi Atlantico 0:06:02
115 Matteo Rotondi (Ita) Work Service – Dynatek – Vega 0:06:02
116 Manuel Peñalver Aniorte (Esp) Burgos – BH 0:06:02
117 Michiel Stockman (Bel) Team SKS Sauerland NRW 0:06:02
118 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Fundación – Orbea 0:06:02
119 Jacob Hennessy (GBr) Canyon dhb p/b Soreen 0:06:02
120 Alexis Renard (Fra) Israel Start-Up Nation 0:06:02
121 Mattia Bevilacqua (Ita) Vini Zabù – KTM 0:06:02
122 Márton Dina (Hun) Kometa – Xstra Cycling Team 0:06:02
123 Fabio Mazzucco (Ita) Bardiani CSF Faizanè 0:06:02
124 Matteo Pelucchi (Ita) Bardiani CSF Faizanè 0:06:02
125 Thomas Stewart (GBr) Canyon dhb p/b Soreen 0:06:02
126 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:06:02
127 Lars Kulbe (GER) Team SKS Sauerland NRW 0:06:02
128 Ricardo Vilela (Por) Burgos – BH 0:06:02
129 Albert Torres Barcelo (Esp) Movistar Team 0:06:02
130 Gotzon Martin Sanz (Esp) Fundación – Orbea 0:06:02
131 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:06:02
132 Robert Scott (GBr) Canyon dhb p/b Soreen 0:08:32
133 Ollie Morgan (GBr) Memil Pro Cycling 0:08:32

Kapcsolódó bejegyzések
1 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 14:24:17 2 Alexys Brunel (Fra) Groupama - FDJ
4. szakasz 2020. február 8. sombat Le Pont du Gard - Le Mont Bouquet (138,7
1 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 16:38:28 2 Jack Haig (Aus) Mitchelton - Scott
4. szakasz 2020. február 8. szombat Calp - Sierra de Bernia (170,0 km) 1 Tadej
1 Jack Haig (Aus) Mitchelton - Scott 12:16:25 2 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.