Skip to content

André Leducq és Nicolas Frantz koccintanak (Tour de France 1928)

Vitange kerékpáros fotó Tour de France 1928-ból

Az 1928-as Tour de France 19. szakasza emlékezetes nap volt. A versenyben az összetett élen álló Nicolas Frantz kerékpárja a cél előtt  100 kilométerrel használhatatlanná vált, így a bringás kénytelen volt egy számára kis méretű női kerékpáron folytatni a versenyt.

André Leducq és Nicolas Frantz az 1928-as Tour de France-on

Frantznak  – aki nem mellesleg a címvédő volt – nem sok oka volt aggódni, hiszen a szakasz előtt 1 óra 15 perc 7 másodperccel vezette az összetett saját csapattársa, André Leducq előtt. Még egyértelműbbnek tűnik a helyzet, ha tudjuk, hogy a harmadik helyezett Maurice de Waele is az Alcyon csapat tagja volt. (Ne feledjük, a Tour de France csupán 1930-ban állt át a nemzeti válogatottak meghívására, nem kis mértékben az Alcyon dominanciájának és a Henri Desgrange által megvetett csapatmunkának köszönhetően.)

A sárga trikós ugyan 38 percet vesztett aznap, de még így is közel egy órás előnnyel vezette a versenyt, amit aztán meg is nyert. Nem mellesleg, ez volt az az év, amikor Frantz az első szakasztól az utolsóig viselhette a sárga mezt (ami a fekete fehér fotókon értelemszerűen sötétebbnek tűnik a sok fehér anyagot tartalmazó Alcyon mezhet képest)

Nem csoda, hogy Frantz (a kép jobb oldalán) és Leducq ilyen jó kedvvel ünnepeltek a nap végén.


További történetek a kerékpársport két világháború közötti időszakából:

Kerékpárosok sétalnak a kerékpárjaik mellett egy hegyi szakaszon az 1925-ös Tour de France során.

Bringások találkozása egy helyi lakossal (Tour de France 1925)

Míg a kerekesek, a kerékpárról leszállva az egyik, ő lendületesen a másik irányba tartott. Az egyik ok, amiért az országúti kerékpársport történetének első évtizedei vonzóak lehetnek a 21. századi szemlélő számára, hogy az élsport mai másodpercre, milliméterre, nanogrammra pontosan kiszámított és megtervezett világához képest sokkal naivabbnak, esetlenebbnek, nem lehet tovább kerülgetni a szót, sokkal amatőrebbnek… Read More »Bringások találkozása egy helyi lakossal (Tour de France 1925)

Antinin Magne készülődik az időfutamhoz az 1934-es Tour de France-on

Az első Tour de France egyéni időfutam

Jól ismert tény az országúti kerékpársport kedvelői számára, hogy a nagy, híres kerékpárversenyek létrejötte gyakran marketing okokra vezethető vissza: a sport napilapok jócskán növelni voltak képesek eladott példányszámukat, ha olyan rendezvényekről – például egy többszakaszos kerékpárversenyről – számoltak be, melyet szappanopera-, vagy folytatásos regényszerűségként az olvasók nap mint nap figyelemmel kísérhettek. Kevésbé ismert történet azonban,… Read More »Az első Tour de France egyéni időfutam

Félszemű kerékpáros az 1920as évek országúti kerékpáros világában

Arcok a mezőnyből: az üvegszemű biciklis

Amikor a francia kerékpáros, Honoré Barthélémy (1891-1964) nagyon csúnyán bukott az 1920-as Tour de France 8. szakaszán (Perpignan – Aix-en-Provence, 325 km), érzékelte ugyan, hogy nincs teljesen rendben minden a látásával, ám reflexszerűen visszaszállt a kerékpárjára, és folytatta a versenyt. Csupán valamivel később vált egyértelművé, hogy nem agyrázkódás miatti átmeneti problémáról van szó, hanem tényleg… Read More »Arcok a mezőnyből: az üvegszemű biciklis

Jules Deloffre, az akrobata bringás

Jules Deloffre (1885-1963), az akrobata bringás

Mindig különös érzés napjaink formalizált professzionális sportvilágából visszatekinteni az egy évszázaddal korábbi viszonyokra. Az országúti kerékpársport természetesen mindig is profi sportnak volt tekinthető, hisz megszületésében fontos szerepet játszott, hogy általa a gyártók reklámozhatták az új közlekedési eszközt, a kerékpárt. Sőt, a századforduló környéken a kerékpársport sokkal komolyabb marketing erővel bírt, mint mondjuk a labdarúgás.1  Hiszen… Read More »Jules Deloffre (1885-1963), az akrobata bringás

Régi Tour de France képek: egy kerékpáros egyedül eszik egy vendéglátóhelyen.

Robert Jacquinot ebédje (Tour de France 1922)

Az országúti kerékpársport kezdetektől fogva egyik legizgalmasabb jellemzője volt a versenyek közelsége a mindennapi élethez. Amíg egy focimeccs vagy egy motorsportos rendezvény miatt rendszerint a néző kell, hogy megközelítse annak speciálisan elkülönített helyszínét (stadion, versenypálya stb), addig az országúti kerékpásport gyakorlatilag – főként a sűrűn lakott belga és holland területeken, ahol a versenyek beépültek a… Read More »Robert Jacquinot ebédje (Tour de France 1922)

Tour de France történelem Pethő Anita Peloton mesék

A legbotrányosabb Tour de France (1937)

Az 1937-es Tour de France-t Roger Lapébie nyerte, az ő nevét őrzik a  kerékpáros történelemkönyvek és a statisztikák. Ám a szimpla eredménylisták  – ahogy annyi más esetben sem – nem képesek mutatni, milyen események vezettek ehhez az eredményhez.

Paris-Roubaix 1936

Elnézték a győztest (Paris-Roubaix 1936)

A Paris-Roubaix több mint 120 éves története bővelkedik ellentmondásos versenyekben és téves vagy egyenesen botrányos eredményhirdetésekben. Az egyik nevezetes eset 1936-ban történt.

Learco Guerra

Kerékpáros ki kicsoda: Learco Guerra

A rószaszín trikó (maglia rosa) első viselője, Learco Guerra 1902. október 14-én született az olaszországi Bagnolo San Vito településen.

Vitange kerékpáros fotó Tour de France 1928-ból

André Leducq és Nicolas Frantz koccintanak (Tour de France 1928)

Az 1928-as Tour de France 19. szakasza emlékezetes nap volt. A versenyben az összetett élen álló Nicolas Frantz kerékpárja a cél előtt  100 kilométerrel használhatatlanná vált, így a bringás kénytelen volt egy számára kis méretű női kerékpáron folytatni a versenyt. Frantznak  – aki nem mellesleg a címvédő volt – nem sok oka volt aggódni, hiszen… Read More »André Leducq és Nicolas Frantz koccintanak (Tour de France 1928)

Tour de France 1925 vintage kerékpáros fotók

Pelissier, Aymo és Bottecchia (Tour de France 1925)

Henri Pelissier, Bartolomeo Aymo és Ottavio Bottecchia próbálnak átjutni az Aubisque-en az 1925-ös Tour de France 8. szakaszán (Bayonne-Luchon, 326 km, 1925 július 1.)